Vila dům v Krči

Vila dům v pražské Krči je velmi racionální svou hmotou i umístěním na pozemku. Na přání investora se relativně uzavírá do sebe a vytváří si vlastní vnitřní život zcela přizpůsobený konkrétním přáním klienta. Osový symetrie dvou protilehlých fasád není náhodou: propisuje do sebe signifikantní vnitřní nosný systém.  

Detailnější popis

Dům má jedno podzemní patro a dvě nadzemní, které doplňuje odlehčená hmota posledního, ustoupeného patra s terasou. Požadavek na velkorysou garáž předurčil, že se v přízemí odehraje již pouze společenská část, zatímco všechna vyšší patra budou věnovaná soukromým ložnicím. Podzemní patro nabízí kromě technického zázemí i prostory pro setkávání či wellness. 

Konstrukční systém železobetonového kříže je v interiéru odhalen a tvoří jeho zásadní vizuální prvek. Pro světlé omítkové fasády s jemným detailem průběžné spáry jsou zásadní velká rohová okna rozmístěna do všech stran. Světlý interiér, kterému dominují bezesparé materiály, je doplněn tmavým dřevem, které mu dodává punc neobyčejnosti. Zásadní je velkorysé posuvné prosklení směrem do zahrady, které zajišťuje hlavní kontakt interiéru s exteriérem.

Autor: uncut / Nikoleta Slováková, Tereza Šváchová, Lena Il’ová
Místo: Praha, Česká republika
Návrh: 2023
Statika: František Denk
Dodavatel stavby: Martin Sluka
Vizualizace: Juraj Biroš